Čo je register prevádzkovateľov UAS a kto má povinnosť sa registrovať?
Je potrebné si uvedomiť, že pri používaní dronu dochádza podľa zákona k prevádzke bezpilotného lietadla vo vzdušnom priestore. Vzhľadom na to sa teda každý lietajúci dron stáva súčasťou leteckej prevádzky, ktorá má svoje pravidlá a v prípade nerešpektovania a ohrozenia ostatných účastníkov hrozia v lepšom prípade sankcie, v horšom trestné stíhanie.
Povinnosť registrácie ako prevádzkovateľa UAS (Unmanned aerial systems – bezpilotné letecké systémy) má každá fyzická alebo právnická osoba ktorá prevádzkuje bezpilotné lietadlo s hmotnosťou nad 250g vrátane (resp. ak UAS v prípade nárazu môže odovzdať človeku kinetickú energiu nad 80 joulov). Ak máte na bezpilotnom lietadle kameru (snímač schopný zachytiť osobné údaje), podliehate registrácii bez ohľadu na váhovú kategóriu UAS (viac o triedach).
Platí, že táto osoba je povinná registrovať sa v členskom štáte, v ktorom má trvalé bydlisko ako fyzická osoba alebo v ktorom má sídlo ako právnická osoba. Prevádzkovateľ UAS nemôže byť naraz zaregistrovaný vo viac ako jednom členskom štáte.
Pri registrácii sa stretnete s vekovou hranicou minimálne 16 rokov. Ak sa na Vás nevzťahuje výnimka z registrácie a ešte ste nedosiahli tento vek, lietať prakticky vôbec nesmiete.
Úrad Vás po prijatí správne a kompletne vyplnenej žiadosti o zápis do registra prevádzkovateľov UAS a zaplatení príslušného poplatku zaregistruje ako prevádzkovateľa UAS a následne pridelí 12-miestne registračné číslo. Týmto číslom musíte označiť všetky svoje drony na viditeľnom mieste. Toto číslo musíte nahrať aj do systému diaľkovej identifikácie vo všetkých bezpilotných lietadlách s označením C1, C2 a C3 alebo všetkých bezpilotných lietadlách prevádzkovaných v rámci osobitnej kategórie bez ohľadu na označenie.
Poistenie už nie je nevyhnutná podmienka registrácie
Registrácia je podmienená preukázaním platného poistenia zodpovednosti za škodu iba v niektorých prípadoch. Dopravný úrad sa odvoláva na článok 14, bod 2 písm. d) nariadenia komisie EÚ 2019/947, kde sa pri registrácii prevádzkovateľa UAS požaduje číslo poistnej zmluvy pre UAS, a to v prípade, ak sa vyžaduje podľa práva Únie alebo vnútroštátneho práva. U nás vnútroštátne takúto povinnosť máme na základe zákona č. 143/1998 o civilnom letectve, ktorý po zmene od 15.7.2024 požaduje poistenie iba v prípade prevádzky v otvorenej kategórii A2 alebo A3, osobitnej kategórii prevádzky alebo v osvedčenej kategórii prevádzky.
Ak teda máte dron, ktorý má viac ako 250g vrátane alebo má kameru (a to aj keby mal menej ako 250g), ste povinný sa registrovať ako prevádzkovateľ UAS pričom ale nemusíte mať poistenie ak realizujete prevádzku v otvorenej kategórii A1.
Je to pre vás komplikované?
Nechajte lietať nás...
Registrácia pri komerčnej prevádzke
Netreba zabúdať na to, že ak plánujete svoje lietanie dronom vykonávať ako komerčnú činnosť (predávať fotografie alebo videá, vykonávať lety na objednávku a pod.) tak v zmysle Obchodného zákonníka pravdepodobne naplníte klasifikačné znaky podnikania (sústavná činnosť vykonávaná samostatne, vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku) a na takúto činnosť budete potrebovať povolenie príslušnej inštitúcie podľa typu podnikania a teda či sa rozhodnete byť živnostníkom, založiť spoločnosť a pod. Registráciu prevádzkovateľa UAS je vhodné vykonať až po vzniku tohto podnikateľského subjektu, nakoľko bude prevádzkovateľom UAS práve tento subjekt a nie Vy ako fyzická osoba.
Povolenie na vykonávanie leteckých prác (PVLP) od 15.7.2024 zaniklo nakoľko zo zákona vypadlo rozlišovanie leteckých prác podľa ich komerčnosti. Ak si splníte všetky povinnosti voči Dopravnému úradu ako pilot a prevádzkovateľ UAS, tak prípadná zárobková činnosť ktorú s dronom budete vykonávať už nie je predmetom PVLP a za podnikanie ste zodpovedný iba v rámci štandardných zákonov, ktoré platia pri akomkoľvek type podnikania.
Potrebujete poradiť?
Spýtajte sa...
Článok aktualizovaný 20.6.2024