Triedy dronov

Drony so štítkami

V zmysle delegovaného nariadenia komisie EÚ 2019/945 sa bezpilotné lietadlá UAS rozdeľujú na triedy C0 až C6 podľa viacerých parametrov. V súčasnosti sa vo vzdušnom priestore vyskytujú v prevádzke bezpilotné lietadlá UAS, ktoré boli vyrobené dávnejšie a toto označenie nemajú, ale čoraz častejšie pribúdajú do prevádzky aj nové drony, ktoré výrobca už štítkom príslušnej triedy označil.

TriedaHmotnosťBulletin
Trieda C0 bez kamery< 250 gviac (sk)
Trieda C0 s kamerou< 250 gviac (sk)
Trieda C1< 900 gviac (sk)
Trieda C2< 4 kgviac (sk)
Trieda C3< 25 kgviac (sk)
Trieda C4< 25 kgviac (sk)
Trieda C5< 25 kgviac (en)
Trieda C6< 25 kgviac (en)
Tabuľka tried dronov

Je to pre vás komplikované?
Nechajte lietať nás...

Výrobcovia sú povinní bezpilotné lietadlá UAS označovať príslušným štítkom od 1.1.2023. Každý nový model dronu, ktorý dnes prichádza na európsky trh, už toto označenie má.  Na web stránkach Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva známej častejšie pod skratkou EASA môžete nájsť zoznam takto certifikovaných dronov.

Tabuľka certifikovaných dronov

zdroj obrázku: EASA

Potrebujete poradiť?
Spýtajte sa...

Drony bez štítkov

Pre neoznačené drony sa od 1.1.2024 sprísnili podmienky prevádzky UAS. V prípade, ak máte dron do 250 g, spadáte do tejto váhovej kategórie. Ak máte dron ťažší ako spomínaných 250 g, automaticky ste v triede do 25 kg a na iné rozdelenie hmotnosti sa už pri týchto neoznačených dronoch nepozerá. Do akej kategórie prevádzky potom spadáte sa dozviete v Kategórie prevádzky.