Sprievodca pravidlami podľa typu dronu

Ako to funguje?

Pripravili sme si pre Vás jednoduchý interaktívny formulár. Stačí, ak si v ňom vyhľadáte svojho výrobcu dronu, sériu a napokon aj konkrétny model a ihneď zistíte, do akej kategórie Váš dron patrí a aj to, aké pravidlá sa pri jeho prevádzke na Vás vzťahujú. Veľké zmeny nastali od 1.1.2024, odkedy bezpilotné lietadlá bez označenia štítkom C musia lietať podľa sprísnených pravidiel.

Potrebujete poradiť?
Spýtajte sa...

Potrebujete viac informácií?

Môžete sa na nás obrátiť a prostredníctvom konzultácií získate odpovede na Vaše otázky alebo tieto odpovede nájdete v našich článkoch, ktoré sa venujú legislatíve v bezpilotnom letectve. Niektoré z nich uvádzame v zozname nižšie.

Nový Register prevádzkovateľov UAS

Ak ste si predtým chceli zalietať iba tak, bolo to za istých podmienok možné. Teraz však skoro akákoľvek prevádzka dronu podlieha registrácii Vašej osoby (alebo Vašej spoločnosti) v Registri prevádzkovateľov UAS. 

Nové kategórie prevádzky UAS

Pôvodné dve kategórie nahradili po novom tri. Ide o otvorenú kategóriu označovanú ako Open, ďalej je to osobitná kategória označovaná ako Specific a poslednou je osvedčená kategória označovaná ako Certified. 

Nový systém vykonávania skúšok pilotov UAS

Dnes už musí väčšina pilotov podstúpiť aspoň základné teoretické skúšky. Ak chce pilot získať vyššiu certifikáciu, po absolvovaní tých základných pokračuje na ďalšie teoretické a k tomu sa pridá aj praktická skúška. 

Nové triedy UAS

Výrobcovia musia od 1.1.2023 označovať svoje drony štítkami od triedy C0 až po triedu C6 v závislosti od toho, aké parametre spĺňa ich dron, a teda do akej triedy patrí podľa Európskych pravidiel. To, akú triedu má Váš dron, Vám následne určuje, kde a ako budete môcť lietať.

Je to pre vás komplikované?
Nechajte lietať nás...